Untitled Document
 Słowo Biskupa Tarnowskiego z okazji 100 rocznicy koro­nacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej

Drodzy Diecezjanie!

W tym roku przeżywamy setną rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Obraz ten został ukoronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę, w pięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Do sanktuarium tuchowskiego od lat pielgrzymują rzesze wiernych z naszej diecezji, by Pani Tuchowskiej powierzać swoje radości i troski, a także by dziękować za otrzymane łaski, wyproszone przez Nią u Jej Syna.

Okresem szczególnego pielgrzymowania do Tuchowa jest tygodniowy odpust, który tradycyjnie odbywa się na początku lipca. Najbliższy odpust tuchowski - jako główne wydarzenie obchodów roku jubileuszowego będzie przeżywany pod hasłem "Z Tobą Maryjo idziemy za Chrystusem".

Zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w odpustowych uroczystoś­ciach w Tuchowie w dniach od 2 do 9 lipca br. Niech nawie­dzenie tuchowskiego sanktuarium będzie okazją do tego, "aby w zasięgu matczynej obecności Tej, znaleźć umocnienie swojej własnej wiary" (Redemptoris Mater, 28).

Kustoszom sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie i Wszystkim pielgrzymom z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wiktor Skworc
Biskup Tarnowski

Tarnów, 9 czerwca 2004 r.

Untitled Document

kwiecień - czerwiec 2004

 Akta Konferencji Episkopatu Polski

Chrześcijańska odpowiedzialność za Ojczyznę,
Apel biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej

Akta Biskupa Tarnowskiego
Z życia diecezji
Odznaczenia-jubileusze-zwolnienia-nominacje
Zmarli kapłani

Kapłani zmarli w 2003 roku

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Józefa Gucwy
Opracowania
Warto przeczytać...

Ks. Andrzej Michalik, Czym jest katolicyzm?