Komunikat z okazji V rocznicy kanonizacji Matki Kingi i wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu

Drodzy Diecezjanie!

Już za kilka dnia minie piąta rocznica pamiętnego spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na starosądeckich błoniach, gdzie dokonała się kanonizacja Matki Kingi, Pani Ziemi Sądeckiej. Ojciec Święty odniósł wówczas do Niej następujące słowa: "Ona wciąż troszczy się o ten lud wierny, który tu żyje. Jakże jej nie dziękować za opiekę nad rodzinami, zwłaszcza nad tak licznymi tu rodzinami wielodzietnymi, na które patrzymy z podziwem i szacunkiem. Jakże nie dziękować jej za to, że wyprasza dla tutejszej wspólnoty Kościoła łaskę tak wielu powołań kapłańskich i zakonnych". W duchu wdzięcznej pamięci za obecność, dar kanonizacji i słowa, które nam Jan Paweł II zostawił, pragniemy spotkać się jako diecezjalna wspólnota rodzin, na tym samym, co przed 5-laty miejscu, przy tym samym ołtarzu na błoniach w Starym Sączu.

Uroczystościom rocznicowym, które odbędą się w niedzielę, 20 czerwca, przewodniczył będzie kardynał Marian Jaworski, Metropolita Lwowski. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona o godzinie 11.00.

Podczas wspominanego pobytu w diecezji tarnowskiej Ojciec Święty pozostawił nam szczególne przesłanie o potrzebie dążenia do świętości i wskazał na przykład świętej Kingi, która całkowicie oddała się służbie Bogu i bliźnim. Przesłanie to jest wciąż aktualne i nieustannie trzeba je na nowo podejmować, co właśnie uczynimy w Starym Sączu.

Zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w tym spotkaniu. Szczególnie serdecznie zapraszam rodziny z całej naszej diecezji. Po Mszy św. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich planuje Festyn Rodzinny. W programie przewidziano występy zespołów ludowych z Sądecczyzny oraz różne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Wszystkim udającym się na uroczystości do Starego Sącza z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

Wiktor Skworc
Biskup Tarnowski

Tarnów, 6 czerwca 2004 r., w uroczystość Trójcy Przenajświętszej

kwiecień - czerwiec 2004

Chrześcijańska odpowiedzialność za Ojczyznę,
Apel biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej

Odznaczenia-jubileusze-zwolnienia-nominacje

Kapłani zmarli w 2003 roku

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Józefa Gucwy
Warto przeczytać...

Ks. Andrzej Michalik, Czym jest katolicyzm?