List do Kapłanów i Diecezjan z parafii dekanatów: Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Brzesko, Lipnica Murowana, Szczepa­nów i Uście Solne z okazji peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Różań­cowej z Bochni

Drodzy Bracia w kapłańskim posługiwaniu!
Drodzy Bracia i Siostry!

Wyrażam radość, że kopia Obrazu Pani Bocheńskiej, Matki Bożej Różań­cowej, nawiedza w roku 70-lecia koronacji, parafie Bochni oraz sąsiednich dekanatów.

Wizerunek Maryi w bocheńskiej bazylice św. Mikołaja czczony jest od wieków w tym mieście i całej okolicy. To przed tym, łaskami słynącym, Obrazem gromadzili się wierni, by wypraszać przez wstawiennictwo naszej Matki potrzebne łaski Boże. Przychodzili młodzi i starsi, bogaci i biedni, katolicy, a nawet wyznawcy innych religii, aby powierzać swoje troski Maryi i otwierać przed Nią swoje serca. Czynili to przybywając do Sanktuarium Bocheńskim w zorganizowanych grupach parafialnych jak i prywatnie, rozważając w tajemnicach Różańca św. życie Jezusa i Maryi i odnajdując w nich światło na drogi własnego życia.

Rzesze modlących się przed wizerunkiem Matki Bożej Bocheńskiej były zawsze liczne. Tak było w XVIII wieku, gdy Polski na skutek rozbiorów nie było na mapie Europy, a także podczas I wojny światowej. Uczucia wdzięczności za ocalenie miasta i regionu przyciągały wiernych do Królowej Różańca Świętego. Żywy kult maryjny, rozwinięty zwłaszcza dzięki Bractwu Różańcowemu, i potwierdzone przez Stolicę Apostolską cuda dokonane za wstawiennictwem Matki Bożej, przyczyniły się do koronacji Obrazu koronami papieskimi w pamiętny dzień 7 października 1934 roku, w przypadające wtedy święto Matki Bożej Różańcowej.

Również podczas II wojny światowej Maryja była oparciem dla wszystkich cierpiących, podtrzymywała ich wiarę i nadzieję. Od czasu wyzwolenia naszego kraju spod okupacji hitlerowskiej kult Obrazu rozwija się nieustan­nie, a Matka Boża wciąż nie tylko wyprasza potrzebne łaski, ale także pomaga w podejmowaniu życiowych decyzji i nieustannie wskazuje drogę do swojego Syna. Maryja jest również - jak napisał Jan Paweł II w Liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae - wzorem kontemplacji Chrystusa, który jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem (por. RVM 10).

W roku 70-lecia koronacji kopia Obrazu Pani Bocheńskiej wyrusza jakby z rewizytą do parafii i miejsc, gdzie mieszkają Jej czciciele, ci, dla których jest Matką i Przewodniczką w kroczeniu drogami wiary wypowiadanej codziennym Fiat i ofiarną służbą dla bliźnich. Przyjmijcie z wiarą i nadzieją wizerunek Maryi, gdyż przybywa do Was w znaku Obrazu Matka nadziei spełnionej, gotowa swoim dzieciom po macierzyńsku pomóc i usłużyć.

Bracia i Siostry!

Ufam, że peregrynacja kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Różań­cowej, w roku 70-rocznicy jego koronacji, przyczyni się do pomnożenia pobożności maryjnej, a przede wszystkim do pogłębienia wiary w Syna Maryi, naszego Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Zbawiciela.

Wyrażam nadzieję, że Wasze spotkania z Maryją i modlitwa zanoszona do Boga przez Jej wstawiennictwo będzie umacniać Was wszystkich, zwłaszcza Wasze Rodziny w przezwyciężaniu codziennych trudności. Niech Maryja - Pana Wierna - dopomoże Wam w zachowaniu codziennej wierności i w realizacji chrześcijańskiego powołania do świętości.

W tym duchu wszystkim, a szczególnie Diecezjanom z parafii (wymienić parafię) z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Wiktor Skworc
Biskup Tarnowski

Tarnów, 3 maja 2004 r., w uroczystość NMP Królowej Polski

"Los ewangelizacji wiąże się ze świadectwem jedności, jakie będą potrafili dać wszyscy uczniowie Chrystusa: ".

(Jan Paweł II, Ecclesia in Europa, nr 54)

kwiecień - czerwiec 2004

Chrześcijańska odpowiedzialność za Ojczyznę,
Apel biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej

Odznaczenia-jubileusze-zwolnienia-nominacje

Kapłani zmarli w 2003 roku

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Józefa Gucwy
Warto przeczytać...

Ks. Andrzej Michalik, Czym jest katolicyzm?