"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi"

Słowo na Niedzielę Dobrego Pasterza
(2 maja 2004 r.)

Drodzy Diecezjanie!

W IV Niedzielę Wielkanocną, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół Powszechny jednoczy się w żarliwej modlitwie o powołania do kapłań­stwa, życia konsekrowanego i posługi misyjnej. Równocześnie rozpoczyna się Tydzień modlitw w tej intencji. Od 2 do 9 maja będziemy szczególnie intensywnie prosić Pana żniwa, aby wybrał i wysłał robotników na swoje żniwo (por. Łk 10,2). Będziemy zanosić błagania, by i w naszym Kościele tarnowskim wezwanie "Pójdź za Mną" (J 21,22) spotykało się z wielkodusz­ną odpowiedzią tych, do których zostało adresowane.

Radością napełnia nas fakt, iż głos powołującego Pana nie jest w naszej diecezji lekceważony, o czym świadczą liczni kandydaci do kapłaństwa, przygotowujący się do posługi duszpasterskiej zarówno w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, jak i w innych seminariach. To oni - podobnie jak apostołowie głoszący Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa - kierowali się w decyzji wstąpienia na drogę realizacji powoła­nia, motywem posłuszeństwa Bogu.

"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi" (Dz 5,29) - to przekonanie, wyrażone przez apostoła Piotra wobec stawianych zarzutów o rozszerzanie nauki o Chrystusie zmartwychwstałym, stoi u podstaw każdej decyzji pójścia za głosem powołania do służby Ewangelii.

To przeświadczenie głęboko zapadło w serca i umysły 53 alumnów naszego Seminarium, którzy w sobotę, 22 maja, przystąpią do święceń diakonatu. Święcenia diakonatu zostaną im udzielone w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu o godz. 10:00. Na uroczystość udzielenia święceń zapraszam szczególnie serdecznie liturgiczną służbę ołtarza z ziemi sądeckiej i mieleckiej wraz z Duszpasterzami.

Swoje pragnienie pójścia za Chrystusem i słuchania Go bardziej niż ludzi potwierdzi też 43 diakonów, którzy w sobotę, 29 maja, w tarnowskiej Katedrze otrzymają sakrament święceń kapłańskich i zostaną posłani słowami Pana: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu" (Mk 16,15).

Drodzy Diecezjanie!

Proszę Was wszystkich o gorące modlitwy za kandydatów do diakonatu i prezbiteratu, jak również za wszystkich przygotowujących się gdziekolwiek do głoszenie Ewangelii.

Korzystając z okazji składam Wam, Drodzy Diecezjanie, serdeczne Bóg zapłać za wielkoduszne ofiary, umożliwiające nie tylko utrzymanie naszego Seminarium Duchownego, ale i kontynuowanie jego rozbudowy. Kolejnym etapem systematycznego kończenia tej inwestycji będzie poświęcenie nowej kaplicy seminaryjnej, co planowane jest na początek nowego roku akademic­kiego.

Niech Dobry Pasterz prowadzi Was bezpiecznie po drogach życia i realizacji własnego powołania. Niech dodaje Wam odwagi i siły płynącej z wiary w Zmartwychwstałego i z przekonania, że w każdej sytuacji "trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi".

Wszystkim - szczególnie maturzystom rozeznającym swoje życiowe powołanie - z serca błogosławię!

Wiktor Skworc
Biskup Tarnowski
Tarnów, w uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia 2004 r.

"Kościół nie może zaniedbać obowiązku postawienia odważnej diagnozy, która pozwoliłaby na zastosowanie odpowiedniej terapii. Również na są rozległe obszary społeczne i kulturalne, na których jest konieczna prawdziwa misja ad gentes".

(Jan Paweł II, Ecclesia in Europa, nr 46)

kwiecień - czerwiec 2004

Chrześcijańska odpowiedzialność za Ojczyznę,
Apel biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej

Odznaczenia-jubileusze-zwolnienia-nominacje

Kapłani zmarli w 2003 roku

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Józefa Gucwy
Warto przeczytać...

Ks. Andrzej Michalik, Czym jest katolicyzm?